Coronavirus threat

Zagrożenie Koronawirusem

Kochani!

Wiem, że sytuacja jest dla wszystkich trudna ale musimy wytrwać w dystansie społecznym, aby uchronić nie tylko naszych bliskich ale i naszą przyszłość. Aby nie dopuścić do spustoszenia musimy solidarnie przeciwdziałać koronawirusowi już teraz! Każdy z nas powinien przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się pandemii i wspierać naszą ekonomię jak tylko może najlepiej. Aby zahamować wzrost zakażeń wirusem, w ciągu dnia 1 osoba może mieć kontakt tylko z 1 osobą (nie wliczając rodziny z którą jesteśmy cały czas w kontakcie), bo nie wiemy czy przypadkiem nie jesteśmy nosicielem wirusa i przechodzimy chorobę bezobjawowo. Na przyklad, jeżeli mamy 500 zarażonych i każdy z nich spotka 2 osoby to następnego dnia mamy 1000 nowych przypadków, za dwa dni 2000, za trzy dni 4000. Ilość zakażeń rośnie wykładniczo. Jeżeli mamy 500 zakażonych i stosujemy zasadę 1 spotka tylko 1 to na drugi dzień mamy dalej 500 nowych, za dwa dni też 500 i za trzy 500. Nie wiemy czy jesteśmy nosicielami koronawirusa bo 1) czas inkubacji jest długi lub 2) przechodzimy Corvid-19 bezobjawowo. Dlatego tak ważny jest dystans społeczny. Nie wiemy nawet ile tak naprawdę mamy przypadków w Polsce. Oficjalne dane znacznie odbiegają od rzeczywistego stanu zarażeń (Rysunek 1).

Rysunek 1. Przebieg rozprzestrzeniania się Corona wirusa w Chinach, epidemie udało się opanować dzięki całkowitemu ograniczeniu kontaktu. Szare słupki prezentują rzeczywistą liczbę przypadków, natomiast żółte liczbę przypadków potwierdzonych testem.
Źródło: Tomas Pueyo analysis over chart and data from the Journal of the American Medical Association

Tylko całkowite ograniczenie kontaktu poskutkowało zahamowaniem rosnącej ekspresowo liczby nowych przypadków. Jak widać na Rysunku 1 w Chinach poprzez drastyczne ograniczenie kontaktów udało się zatrzymać wzrost zakażeń. Musimy działać podobnie!

Nie możemy zrezygnować z pracy, aby nie dopuścić do upadku naszej gospodarki. Bez wyjątku, pracujmy z domu, jeżeli tylko jest to możliwe. Jeżeli naszej pracy nie da się wykonywać z domu, to bądź odpowiedzialny i zadbaj o to żeby nie narażać się na zarażenie.

Poprzez zachowanie dystansu kupujemy drogocenny czas, oddalamy od siebie moment katastrofy zwiększając nasze szanse w walce z koronawirusem. Czas da nam szansę aby się przygotować do tej walki i zminimalizować szkody.

Co powinniśmy robić:

– jeżeli możesz to pracuj z domu i wykonuj swoją pracę rzetelnie, dbając o nasze zakłady pracy i przedsiębiorstwa,

zostań w domu, zrezygnuj z każdego zbędnego wyjścia (spacery, częste zakupy)

– jeżeli nie możesz pracować z domu to zachowaj dystans społeczny i wszystkie środki zaradcze aby nie zarażać lub nie zostać zarażonym.

Jeżeli będziemy rygorystycznie przestrzegać wszystkich tych zasad, to opanujemy wirusa i za kilka tygodni nasze życie zacznie wracać do normalności (Rysunek 2, przykład: Korea, Japonia, Chiny). Jeżeli nie, to sytuacja ta potrwa znacznie dłużej, zamykane będą kolejne przedsiębiorstwa, będziemy tracić pracę i czeka nas ogromny kryzys ekonomiczny (przykład: Włochy). Nie ma czasu na zastanawianie się, każdy dzień ma ogromne znaczenie!

Rysunek 2. Przebieg epidemii z uwzględ nienie wprowadzonych środków zaradczych, na przykładzie Chin.
Źródło: Tomas Pueyo analysis over chart and data from the Journal of the American Medical Association

Jeżeli chcesz więcej dowodów, to zapraszam do lektury artykułu tutaj. Informacje o nowych przypadkach tutaj.

Każdy powinien przeciwdziałać pandemii i związanymi z nią konsekwencjami gospodarczymi jak tylko może najlepiej!

Każdy kto nie może obecnie świadczyć pracy powinien starać się włączyć w działania przeciw koronawirusowi. Potrzeba wiele rąk do pracy, inwestujmy swoją energię tam gdzie jest najpotrzebniejsza.

%d blogerów lubi to: